Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi

110 lat ZNP...

Kraków...

Maraton...

Wrocław...

jelenia_gora_87_20141207_2097063421.jpg

W dniach 25-29 maja delegacja Oddziału ZNP w Dębnie wraz z reprezentacją Okręgu Zachodniopomorskiego ZNP, odbyła wizytę studyjną do polskich placówek oświatowych na Litwie. Celem pobytu była kontynuacja pomocy, którą Okręg Zachodniopomorski kieruje nieprzerwanie od 1996 roku dla szkół i przedszkola w Rejonie Soleczniki.

Delegacja zwiedziła Szkołę Podstawową w Podborzu, Gimnazjum oraz Szkołę Specjalną z Internatem w Solecznikach, Przedszkole i Ośrodek Kultury w Taboryszkach  oraz Szkołę Podstawą w Turgielach. Miejsce miały również spotkania z uczniami i nauczycielami tych placówek. Ważnym elementem wizyty było spotkanie z kierownictwem oświatowym Rejonu Solecznik oraz merem Solecznik Panem Zdzisławem Palewiczem.  Ze spotkania  dowiedzieliśmy się jak trudno jest utrzymać polskie placówki na Litwie. Muszą one konkurować z mocno dotowanymi przez państwo litewskie, szkołami litewskimi. Wiemy, że bez pomocy Polaków,  mogą nie przetrwać konkurencji. Doprowadziłoby to, do zamknięcia szkół polskich na Litwie, w których uczą się uczniowie z polskich rodzin, w języku polskim i uczą ich polscy nauczyciele, których przodkowie pozostali rdzennie na tych ziemiach.

Wizyta w przedszkolu litewskim

 

Niezapomniane  było przemówienie mera Solecznik pana Palewicza,  który podkreślał wartości często przez nas zapomniane: człowieczeństwo, dobroć, inwestycja w dzieci jako dobro ponad wszystko. Dla nas była to lekcja patriotyzmu, moralności i pięknej mowy ojczystej, której wśród nas jest coraz mniej.

Była to również okazja do promocji naszej gminy, przekazano materiały promujace Gminy Dębno

Zarząd Oddziału w Dębnie przekazuje każdego roku środki finansowe na cel akcji: „Szkoły na Litwie”. Jeśli chcielibyście Państwo wesprzeć naszą akcję finansowo, bądź rzeczowo proszę przyłączcie się do nas! W tym miesiącu zbieramy środki do utrzymania czystości w polskich placówkach na Litwie.

Wizyta na cmentarzu


 

Wspólne zdjęcie w sali posiedzeń

Irena Borysewicz
Prezes Oddziału w Dębnie

Odwiedza nas 213 gości oraz 0 użytkowników.

449545
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
W tym miesiącu
Ostatni miesiąc
Wszystkie dni
3
10
13
449508
205
150
449545

Twój adres IP: 34.239.167.74
Przebywasz na serwerze: 2020-07-13 07:45:19