Związek Nauczycielstwa Polskiego

 Zarząd Oddziału w Dębnie
74-400 Dębno, ul. Droga Zielona 1, tel / fax: 957602499, e-mail: debno@znp.edu.pl
 

 

 
 

Strona Główna

Zarząd

Sekcje Statut Kontakt Dokumenty  
 
   

Promocja książki „Złodzieje wiary i nadziei”


Dnia 15 września bieżącego roku w Bibliotece Publicznej w Dębnie odbyła się promocja książki Remigiusza Rzepczaka „Złodzieje wiary i nadziei”. Książka została wydana przez Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość, fotografie wykonał Andrzej Łazowski, a pierwszym krytycznym czytelnikiem tejże książki był Andrzej Dobrowolski.
„Dwaj doświadczeni autorzy- dziennikarz i artysta- zadali sobie trud poszukiwania uczestników i świadków wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat. Wśród ludności polskiej dzisiejszego Pomorza Zachodniego odnaleźli byłych więźniów Auschwitz, Majdanka, Stutthofu, Mauthausen i Ravensbruck i zachęcili do ich do podzielenia się wspomnieniami, będącymi dzisiaj już częścią najnowszych dziejów, ale także nauką z doświadczeń historii, która w różnych punktach świata powtarza się mimo wielu wysiłków i zaangażowania ludzi dobrej woli.”- Władysław Bartoszewski
Jedną z osób udzielającej wywiadu do prezentowanej książki jest nam znany Pan Antoni Dobrowolski. Urodził się w 1904 roku w Wolborzu. W 1921 podjął naukę w Seminarium Nauczycielskim w Tomaszowie Mazowieckim. W 1926 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel w szkole w Studzienkach w województwie białostockim i w tym samym roku wstąpił do ZNP. W 1942 za udział w tajnym nauczaniu został aresztowany i wysłany do obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau, a następnie Gross- Rosen i Sachsenhausen. Po wojnie osiedlił się w Dębnie, gdzie zaczął organizować początki szkolnictwa.
Był współorganizatorem Liceum Ogólnokształcącego w Dębnie, a następnie po śmierci jego pierwszego dyrektora Józefa Fornagla, był jego długoletnim dyrektorem. Historia kołem się toczy, dziś po wielu latach od tego faktu dyrektorem tegoż liceum jest Jego syn Andrzej Dobrowolski.
Pan Antoni jest najstarszym w Polsce żyjącym członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego, w tym roku mija 85 rocznica przynależności do związku, a już niedługo 107 rocznica urodzin.
 

 

 
Copyright © 2010-2011 ZNP Zarząd Oddziału w Dębnie