Strona Główna

Zarząd

Sekcje Statut Kontakt Dokumenty  
 

DZIEŃ KOBIET

 
 


„Miłość, jak powiedział poeta, jest całym istnieniem kobiety”

Wirginia Woolf

Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki.

Wielu osobom Dzień Kobiet kojarzy się z czasami PRL–u i z wręczanymi wtedy masowo goździkami. Po latach święto, wraca do łask.

W naszym Oddziale Panowie z Sekcji Emerytów i Rencistów zaprosili Panie 6 marca do kasyna „Joasia”  na uroczyste spotkanie z okazji ich Święta. Były życzenia mówione i śpiewane, a teatr „KOD” pod kierownictwem kol. Anatola Wierzchowskiego zaśpiewał nam pieśni w różnych językach i z różnych regionów świata. Gospodarzem wieczoru był wiceprzewodniczący Sekcji EiR Adam Kaczmarczyk, a nieodłączną pomoc świadczyli pozostali koledzy.

 
 

 Fotografie

 
   
Copyright © 2010-2012 ZNP Zarząd Oddziału w Dębnie