Strona Główna

Zarząd

Sekcje Statut Kontakt Dokumenty  
 
   

Pierwsza kartka


Wysyłanie kartek świątecznych ma długą tradycję. Ludzie od wielu lat słali sobie życzenia na małych kartkach papieru z kolorowymi nadrukami.
Pierwszą świąteczną kartkę wysłał najprawdopodobniej nastolatek, 16-letni londyński malarz William Maw Egley. Napisał bożonarodzeniowe życzenia i przesłał je na małym kartoniku z kolorowym rysunkiem na jednej stronie do daleko mieszkającego przyjaciela. Jednak to nie Williama uznaje się za autora pierwszych kartek świątecznych, chociaż być może jego pomysł stał się inspiracją dla kolejnych twórców.
Za wynalazcę świątecznych pocztówek uznaje się Szkota Thomasa Sturrock, który pierwszą kartkę stworzył około roku 1841. Dwa lata później na zlecenie sir Henry'ego Cole'a, dyrektora Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, wyprodukowano pierwsze drukowane kartki, wtedy po raz pierwszy powstały kartki wykonane w ilościach hurtowych. Ich nakład wyniósł tysiąc sztuk i przedstawiały radosną rodzinę siedzącą przy suto zastawionym stole. W 1875 roku kartki pojawiły się także w Ameryce. Pochodzący z Wrocławia Louisa Pranga rozsławił je w Stanach tworząc różnego rodzaju wzory, był również pomysłodawcą konkursów na najciekawsze kartki. Pierwsze kartki wysyłane były jak listy, w kopertach. Dopiero z czasem wprowadzono możliwość wypisania adresu na karcie bez konieczności wkładania jej do kopert.

Wykonywanie kartek jak i własnoręcznych upominków jest nadal cenne, albo należałoby powiedzieć, że przeżywają swój renesans.

Sekcja plastyczna naszego oddziału jak zwykle zasiadła przy stole, aby własnoręczne wykonać kartki świąteczne. W miłej atmosferze tworzyliśmy nowe wzory kartek. Podziwom i inwencjom twórczym nie było końca. A efekty naszej pracy można zobaczyć na zdjęciach, w placówkach oświatowych, zaprzyjaźnionych instytucjach oraz w domach członków Sekcji Emerytów i Rencistów.

Fotografie

 
 
Copyright © 2010-2012 ZNP Zarząd Oddziału w Dębnie