Strona Główna

Zarząd

Sekcje Statut Kontakt Dokumenty  
 
 

PISA: polski powód do dumy, polski powód do narzekania

 
 

Polecamy komentarz prezesa ZNP opublikowany na stronie www.wyborcza.pl

Jesteśmy coraz lepsi. Wyprzedziliśmy już Niemców i Anglików, dogoniliśmy edukacyjnych liderów z Finlandii. Korki od umownego szampana powinny strzelać nad Wisłą, bo mamy powód nie tylko do świętowania, ale prawdziwy powód do dumy!
Znacząca poprawa wyników naszych gimnazjalistów we wszystkich obszarach objętych badaniem PISA 2012 (umiejętności matematycznych, rozumowania w naukach przyrodniczych oraz czytania i interpretacji) sprawiła, że Polska znalazła się w czołówce krajów Unii Europejskiej.

Nie ukrywam, że czułem ogromną satysfakcję podczas posiedzenia światowego Zarządu ETUCE w Brukseli, kiedy ogłaszano wyniki 5. edycji Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów. Już nie Finowie, ale Polacy byli przez wszystkich pytani: jak to robicie? Jak osiągnęliście taki sukces?
Wielu ekspertów edukacyjnych, nie tylko z unijnych krajów, zamierza w najbliższym czasie odwiedzić polskie szkoły, poznać nasz system, przeanalizować kroki, które doprowadziły nas na ten edukacyjny szczyt. Choćby wczoraj rozmawiałem z ekspertem z amerykańskiej fundacji, który specjalnie przyleciał z Waszyngtonu do Warszawy, by odkryć tajniki naszego kształcenia.
Niestety, tego entuzjazmu nie widzę w Polsce, przysłuchując się naszej skromnej debacie na temat wyników PISA. Politycy, dziennikarze, a często sami nauczyciele wypowiadają się o nich z dużym dystansem. Próbują je podważać, sugerując, że PISA PISĄ, a polska szkoła, jaka jest, każdy widzi (czytaj: zła).

Nie wiem, dlaczego nie potrafimy się cieszyć z sukcesu edukacyjnego, jakiego razem dokonaliśmy w ostatnich latach, często w niełatwych warunkach: mimo znacznie niższej pozycji gospodarczej w Unii, niższych wydatków na ucznia, niższych wynagrodzeń nauczycieli oraz niższego poziomu wykształcenia rodziców.

Narzekanie na szkołę i nauczycieli, w tym także na Kartę nauczyciela, tak nam weszło w krew, że nie doceniamy naszych osiągnięć edukacyjnych, kiedy cały świat składa nam gratulacje.
PISA 2012 podnosi nasz prestiż za granicą. W kraju przyjmowana jest z niedowierzaniem. Widocznie lekcji z budowania własnej wartości jeszcze nie odrobiliśmy.
 

 
 

 

 
   
Copyright © 2010-2013 ZNP Zarząd Oddziału w Dębnie